SHBA nis sulmet në Siri (Live)

Shkruar nga on Prill 14, 2018


Ambasadori Rus në SHBA tha sonte se nje sulm i tille nuk do te kaloje pa konsekuenca.


Gjenerali i Ushtrise Amerikane Joseph Dunord nga Pentagoni ne nje konference per shtyp tha se SHBA nuk ka kontaktuar me Rusine perpara nisjes se sulmit kunder Ushtrise siriane.


Sekretari i Mbrojtjes John Mattis tha ne nje konference te jashtezakonshme per shtyp se ky eshte sulmi i njehershem dhe i mjaftueshem per te derguar sinjal ndaj regjimit te Assadit se veprimet e tij do te ndeshkohen.


Tomahawk raketa janë nisur nga baza angleze në Qipro në drejtim të caqeve siriane.


Presidenti Amerikan Donald Trump se bashku me aleatet francez dhe anglez,  nisën rreth ores  21.00 minuta, sipas ores se New Yorkut, sulmet kundër qeverisë siriane.

Sulmet e para filluan sonte drejte caqeve të Qeverisë Siriane pasi javën e kaluar nje sulm nga ushtria e ketij vendi dyshohej te jete perdor gaz sarin dhe arme kimikale kunder popullates civile.

Rusia hodhi posht pretendimet amerikane por Qeveris e SHBA-se mbreme tha se ka fakte 100% se eshte perdor arme kimike kunder popullates.

Donald Trump kur autorizoj sulmet tha se Rusia duhet të zgjedhë mes kombeve civilizuese apo te mbaje anen e erret. (TIR)


Opinionet e lexuesve

Lere pergjigjen

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Current track
TITLE
ARTIST

Background