33 ushqimet që nuk duhet t’i hani mbi 40 vjeç

Shkruar nga on Shtator 6, 2018

Kur të jesh në të 20tat me shumë lehtësi mund ta hash një pica dhe të mos shtosh asnjë gram peshë. Edhe në të 30tat nëse shkon në fitness së paku 3 herë në javë dhe ushqehesh me pak kujdes, do të jesh mirë. Por në të 40tat, krejt kjo histori ndryshon. Prandaj kërkohet që asgjë në këtë moshë të mos bëhet pa një rregull të mënyrës së ushqyerjes dhe aktivitetit fizik.

Lista e mëposhtme ka 33 ushqime që duhet t’I largosh kur je në të 40tat.

1.       Margarina

2.       Sheqerat artificiale

3.       Pijet e Gazuara

4.       Ushqimet e ngjyre

5.       Koktejet e sheqerosura

6.       Lengjet e frutave

7.       Mafins

8.       Ëmbelsirat e mengjesit

9.       Sallamet

10.   Mishrat e pjekura ose BBQ

11.   Djathin krem me qipsa

12.   Ushqimet e shpejta kineze

13.   Proshutat

14.   Pastat e bardha

15.   Buken e bardhe

16.   Dresing e sallates ose sauce.

17.   Produktet e qumeshtit pa yndyre

18.   Kosi me peme

19.   Frutat ne kanaqe

20.   Shurupin e petllave

21.   Shllagin

22.   Ushqimet e shpejta (fast food)

23.   Supat ne kanaqe

24.   Sauce te pastave

25.   Margarinen e kikirikave

26.   Yndyren e pemeve

27.   Makaronat me djath te paketuara

28.   Kafet ne shishe te gatshme

29.   Wafles te pjekura

30.   Pijet e gazuara dietale

31.   Ushqimet pa gluten

32.   Peshk I fermentuar

33.   Proteinat e perziera komerciale.

Kjo liste eshte hartuar nga Organizata Federale e Ushqimit ne SHBA. Artikullin original mund ta gjeni edhe ne anglisht duke klikuar ketu. (MSN/TIR)


Opinionet e lexuesve

Lere pergjigjen

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Current track
TITLE
ARTIST

Background