Sa është IQ juaj e lartë? Ja testi më i thjeshtë në botë!

Shkruar nga on Tetor 13, 2018

Nëse keni menduar se nuk jeni të dijshëm mjaftueshëm, ose mendoni se jeni tepër të mençur, ekziston një test i shkurtër që mat njohuritë tuaja, njofton Top Iliria Radio.

Testi I njohurive reflektuese (CRT) është një nga testet më të shkurtëra në botë për matjen e IQ-së me vetëm 3 pyetje. Nëse i kaloni, ju jeni gjeni!

Testi është zhvilluar nga psikologu Shane Frederick në Princeton me 2005 dhe ka pyetjet si vijon;

1)      Një shkop dhe një top kushton 1.10 euro në total. Shkopi kushton 1 euro më shume se topi. Sa kushton topi?

2)      Nëse duhen 5 makina 5 minuta për të bërë 5 rrotullime, sa do të duhe 100 makina për të bërë 100 rrotullime?

3)      Në një liqen ka një copë tokë të zambakëve. Çdo ditë, hapesira me zambakë dyfishohet në madhësi. Nëse duhet 48 ditë që hapesira e zambakëve ta mbulojë gjithë liqenin, sa kohë do të duhet që zambaku të mbulonte gjysmen e liqenit?

Pergjigjet shkruani ne Facebook dhe ua komentojmë nese keni të drejtë. (TIR)


Opinionet e lexuesve

Lere pergjigjen

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Current track
TITLE
ARTIST

Background