kryesore

Ambasadori Rus në SHBA tha sonte se nje sulm i tille nuk do te kaloje pa konsekuenca. Gjenerali i Ushtrise Amerikane Joseph Dunord nga Pentagoni ne nje konference per shtyp tha se SHBA nuk ka kontaktuar me Rusine perpara nisjes se sulmit kunder Ushtrise siriane. Sekretari i Mbrojtjes John Mattis tha ne nje konference te […]

Bota në 24 orët e ardhshme ose do te mund të hyjë në luftë ose ta evitojë atë. Por lajmet nga SHBA nuk jane pozitive sikurse edhe nga Rusia. Kjo e fundit si rezultat i kërcënimit amerikan, ka filluar të përgadisë qytetarët për luftë nukleare kundër Washingtonit. Televizoni Shtetëror Rus ka porositur qytetarët të blejnë […]

Bota mbeti pa fizicientin më të shquar Stephan  Hawking. Ai vdiq pak pas mesnate sipas orës evropiane, në shtepine e tij ne Cambridge, në moshën 76 vjeçare. Fëmijët Lucy, Robert dhe Tim, në komunikatën për shtyp thanë se  “të mërzitur, sonte humbëm babain që aq shumë e deshtëm”. Si rezultat i një sulmi në tru, […]

Arbi Pupovci nga Grupmoshat Junorët e rinj i klubit Alpi i janë dashur vetëm 50 sekonda e 80 të qindat në dy lëshimet e tij, për ta rrëmbyer titullin e te parit në garat e skijimit “Gjeravica 2018″, raporton Top Iliria Radio. Në lëshimin e parë ai e kreu pistën për vetëm 25 sekonda e […]

Sot është Dita Ndërkombëtare e Gruas, ndërsa respektimi i parë i Ditës së Gruas u mbajt më 28 shkurt 1909 në Nju Jork, 8 marsi u sugjerua nga Konferenca Ndërkombëtare e Gruas 1910 për t’u bërë një “Ditë Ndërkombëtare e Gruas”. Ideja për “Ditën Ndërkombëtare të Gruas’ u hodh fillimisht në fillim të shekullit të […]

Kosova sot kremton 10 vjetorin e krijimit të saj. Jane dashur qindra vjet si ideal ta jetësojnë në praktikë përmes një lufte guerile të UÇK-së dhe ndërhyrjes së NATO-s kundër Ushtrisë Serbe të vendosur në Kosovë. Gjithçka erdhi me ndihmën e bashkësisë ndërkombëtare, veçanërisht SHBA-së e cila bëri të qartë epilogin e bisedimeve kosovaro-serbe, nga […]

17 vite më parë, Deçani mirëpriti hapjen e radiostacionit te tij Top Iliria Radio. Idea lindi nga dy vellezerit Qerim dhe Shpejtim Jaha 19 vite më parë. U deshtën rreth 1 vit e gjysmë për ta përkthyer në praktikë nismën e tyre dhe realizuar atë me dhënien jetë të Top Iliria Radios. Pēr 17 vite […]


Current track
TITLE
ARTIST

Background