Kosova

Kryetari i Komunës së Deçanit Bashkim Ramosaj, ka kohë që po ankohet për mosefikasitet brenda Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës. Madje, kohëve të fundit ai haptas ka dalë kundër Kryetarit të degës Daut Haradinajt duke e akuzuar se nuk po lejon demokraci të brendshme. Nga krejt kjo lodhje, Bashkim Ramosaj ka gjetur rrugën për të […]

Gjykata Themelore në Pejë ka dënuar me burgim të përjetshëm Naser Pajazitajn për vrasjen e kushërirës së tij, Donjeta Pajazitaj. Ky dënim erdhi pas kthimit të rastit në rigjykim. Personi në fjalë akuzohej se me 9 nëntor 2015, në bjeshkët e Strellcit të Komunës së Deçanit, me armë, në mënyrë mizore e ka privuar nga […]

Ka nisur nënshkrimi I një peticioni drejtuar Kuvendit të Republikës së Kosovës ku I kerkohet miratimi I një mocioni qe I kerkohet Qeverisë ta suspendoje taksen kunder Serbise per 180 dite. Peticioni per nenshkrim gjendet këtu. Peticioni mban 5 pika dhe në të kerkohet nga Kuvendi që: 1. Të kërkohet nga Qeveria e Kosovës ta […]

Që kur bora ra mbi Kosovë, edhe akulli i ngriu zemrat e “dashuruara” të Hashim Thaqit dhe Ramush Haradinajt. Dy luftëtarët e dikurshëm të UÇK-së që përflitej se nuk kishin shkuar mirë gjatë luftës për çlirim, kishin nisur një udhëtim të përbashkët për bashkë qeverisje në vitin 2017. Por, që kur Ramusha Haradinaj vendosi taksën […]

Ftesës së Kryesisë së SBASHK-ut për mos mbajtje të mësimit, iu janë përgjigjur edhe shkollat e Komunës së Deçanit. Këtë e konfirmon, edhe Avdullah Lataj, kryetar i SBASHK-ut për Deçan, i cili shprehë keqardhje për mos fillim të procesit mësimor. Sipas tij, mësimdhënësit ishin të shtyrë të marrin këtë veprim, pa vullnetin e tyre. “Nuk […]

Kryetari i Komunês së Deçanit po tregohet goxha i kujdesshëm, kur është në pyetje siguria dhe ndihma ndaj qytetarëve. Në natën e ndërrimit të motmoteve, ai ka vizituar pas mesnate shërbimet kujdestare duke shfaqur përkrahjen morale ndaj tyre. Pas mesnate ai ka vizituat Shtëpinë e Shëndetit “Adem Ukëhaxhaj” dhe Stacionin Policor në Deçan. Përmes këtyre […]

Komuna e Gjakovës ka marrë vendim që bizneset e kësaj komune, për festat zyrtare – të jenë të mbyllura. Krejt kjo ka ardhur në rrespektim të fuqisë punëtore, pasi pronarët e bizneseve po tregohen të uritur të fitojnë në kurriz të punëtorëve. Por, Aleanca e bizneseve në këtë komunë, po u del në mbrojtje pikërisht […]


Current track
TITLE
ARTIST

Background